Po zakończeniu wazektomii, lekaż powinien rozważyć skierowanie mężczyzny na badanie PVSA w ramach usprawniania działań po zabiegu (ang. follow-up). W oparciu o 46 opublikowanych wyników badań, których przegląd zawarto w 49 publikacjach, średnia 78% (zasięg od 33% do 100%) mężczyzn wróciło na jedno badanie PVSA oraz średnio 73% (zasięg od 21% do 100%) w pełni spełniło wymagania protokołu badań PVSA. 13,22,28,30,34,37,38,52,111,114,117,118,121,123,150,161,204,213,214,217,219,224,234,237-246,253,256,263-269 Skala zgodności różni się w zależności od badania i może być niższa w praktyce klinicznej niż w opublikowanych badaniach. W największych kohortach, które pojawiają się typowych Północno-Amerykańskich gabinetach wykonujących wzektomię, jedynie dwie trzecie mężczyzn (pomiędzy 55% a 71%) wraca na przynajmniej jedno PVSA.
Liczba wymaganych testów (jeden lub dwa) oraz czas, w którym proszono o próbki (od jednego do dwóch miesięcy vs. trzy do czterech miesięcy) nie robią istotnej różnicy w skalach zgodności. Kiedy proszono o przeprowadzenie drugiego testu trzy lub cztery miesiące po wazektomii, skala pełnej zgodności zmniejszyła się nieco w porównaniu do protokołów, gdzie dwa testy zamówiono w ciągu dwóch miesięcy.
Jedna randomizowana próba kontrolna obejmująca 228 mężczyzn oceniła efektywność uzgadniania spotkania na pierwsze PVSA w porównaniu do zwykłego proszenia mężczyzn o powrót dwa miesiące po wazektomii. W grupie, w której wyznaczano ponowne spotkanie 84% mężczyzn wróciło, by przeprowadzić analizę nasienia w porównaniu z 65% mężczyzn, którzy znaleźli się w grupie, której nie wyznaczono terminu ponownej wizyty.
Panel zasugerował, by praktyka umawiania kolejnej wizyty po wazektomii była pozostawiona woli lekarza.
Wizyta pooperacyjna u chirurga zwłaszcza w celu przeprowadzenia badania moszny nie jest zwykle konieczna. Wyniki PVSA oraz/i informacja o konieczności przeprowadzenia kolejnych PVSA może zostać przekazana telefonicznie lub w inny sposób. Podając wyniki PVSA, należy mężczyźnie przypomnieć, że żadna metoda antykoncepcyjna włącznie z wazektomią nie jest w 100% skuteczna. Pacjenta należy również poinformować, że istnieje ryzyko ciąży, nawet, jeśli azoospermia została osiągnięta. Każdy pacjent powinien wiedzieć, że jeśli jego partnerka zajdzie w ciążę, mógł on doświadczyć rzadko występującej nieskutecznej wazektomii i powinien powrócić na analizę nasienia. Nawet, jeśli PVSA w owym czasie ujawniło azoospermię, mogło dojść do czasowej rekanalizacji i zniknięcia plemników z nasienia, jak wykazały badania DNA pacjentów oraz dzieci w takich sytuacjach.
Większość mężczyzn, których partnerzy zaszli w ciążę po wazektomii, mają ruchliwe plemniki w nasieniu, ale niektórzy mają azoospermię, która wykazana została w kilu badaniach po identyfikacji ciąży. Jeśli mężczyzna zgłosi, że jego żona zaszła w ciążę oraz analiza jego nasienia ujawni azoospermię, lekarz powinien poinformować go, że ciąża mogła być skutkiem wcześniejszej czasowej rekanalizacji, i.e. nieskutecznej wazektomii, mimo wyników analizy nasienia. Cały szereg przypadków potwierdził ojcostwo w oparciu o testy genetyczne, pomimo, że u mężczyzn kilka analiz nasienia wykazało wcześniej azoospermię, i.e. liczba plemników poniżej granicy wykrycia.272-274 Pacjenci mogą być informowani, że analiza genetyczna ojcostwa jest możliwa.