Jeśli myślą Państwo o poddaniu się wazektomii, należy rozważyć kilka istotnych informacji przed jej wykonaniem.
Wazektomia ma stanowić permanentną formę antykoncepcji. Istnieją możliwości przywrócenia płodności po wzektomii, ale nie zawsze są one skuteczne i są drogie. Jeśli nie jesteśmy pewni wraz z partnerką, że nie chcemy dzieci, nie należy poddawać się zabiegowi wazektomii.
Wazektomia nie gwarantuje natychmiastowej sterylności. Sterylność pojawia się po 8-16 tygodniach i dopiero wtedy będziemy pewni, że jesteśmy sterylni.
Po wazektomii, kolejna forma antykoncepcji musi być stosowana aż sterylność zostanie potwierdzona przez brak plemników lub odnalezienie rzadkich nieruchliwych plemników w próbce nasienia. Wasz lekarz powie wam, kiedy badanie PVSA (badanie nasienia) powinno zostać wykonane.
Nawet jeśli sterylność zostanie potwierdzona przez badanie PVSA, należy zrozumieć, że na wazektomii nie można polegać w 100%. Ciąża pojawia się w 1 na 2000 par, kiedy badanie PVSA po wazektomii nie wykaże plemników w nasieniu. Rzadkie przypadki ciąży po wazektomii mogą zdarzyć się nawet lata później.
Powtórna wazektomia jest czasami konieczna, kiedy zabieg pierwotny nie zagwarantuje sterylności. Szansa, że będzie ona potrzebna wynosi mniej niż 1%
Państwa lekarz poinformuje was o tym, jak długo należy praktykować abstynencję seksualną po wazektomii.
Wazektomia nie powoduje zmian fizycznych w wydajności seksualnej, funkcji, odczuwaniu przyjemności, zainteresowaniu, pragnieniu, satysfakcji, erekcji, objętości nasienia oraz ejakulacji.
Opcje, jakie mają osoby po wazektomii obejmują odwrócenie wazektomii oraz odzyskiwanie plemników dla zapłodnienia in vitro. Te opcje nie zawsze kończą się powodzeniem. Ogólnie, ok. 50% par jest w stanie spłodzić potomstwo w ten sposób za pomocą tych technik. Przed wazektomią jest również możliwość, by zamrozić spermę w banku spermy. Zamrożenie spermy jest drogie, ale daje pewne zabezpieczenie, na wypadek gdyby po wazektomii chcieli Państwo mieć jeszcze dzieci.
Komplikace po wazektomii, które mogą pojawić się w tydzień lub dwa po wazektomii to krwawienie oraz infekcja. Krwawienie zwykle ma formę wycieku z miejsca nacięcia lub bolesne zbieranie się krwi pod skórą w miejscu dokonania wazektomii (zwane krwiakiem). Aktywne krwawienie zwykle ustaje samoistnie. Przecięcie skóry na mosznie w celu wykonania szwów lub kauteryzacji w miejscu dokonania nacięcia nie jest zwykle potrzebne. Krwiaki przeważnie są absorbowane przez organizm; czasami trzeba interweniować chirurgicznie w celu drenażu krwiaka. Infekcje są zwykle leczone antybiotykami. Ropnie rzadko wymagają chirurgicznego drenażu. Ryzyko takich komplikacji wynosi 1-2%.
Czasopisma medyczne informują, że u ok. 1-2% mężczyzn pojawia się przewlekły ból w mosznie po wazektomii. Ból ten może trwać miesiącami lub latami i może być bólem przewlekłym. Chroniczny ból w mosznie po wazektomii jest zwykle leczony lekami nie-sterydowymi oraz przeciwzapalnymi (NSAIDS), antybiotykami, lekami, zastrzykami leków para-kortyzolowych lub środkami znieczulającymi. Niektórzy mężczyźni odczuwają chroniczny ból po wazektomii, który jest na tyle silny, że wymaga dodatkowego zabiegu chirurgicznego. Istnieją inne permanentne oraz nie-permanentne alternatywy do wazektomii. Powinieneś omówić inne opcje antykoncepcji z lekarzem, aby zdecydować, które metody są najlepsze dla Ciebie.
Istnieją inne trwałe i nietrwałe alternatywy wazektomii, w calu zasięgnięcia informacji należy się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o poddaniu się wazektomii. Wasz lekarz może dostarczyć więcej informacji jeśli będą konieczne.
Niniejsze informacje mają na celu zaprezentować podstawowe informacje, które powinieneś posiadać, zanim zdecydujesz, by poddać się wazektomii. Lekarz może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji, jeśli będą one Ci potrzebne.