Szanowny Panie Doktorze!
Jestem osobą potencjalnie zainteresowaną zabiegiem wazektomii. Mam 25 lat, nie mam dzieci, nie mam problemów ze zdrowiem i problemów mogących być przeciwwskazaniami medycznymi do wykonania tego zabiegu. Moja partnerka również jest osobą bez problemów zdrowotnych. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy mieć dzieci, dlatego zastanawiamy się nad zabiegiem. Mam w związku z tym kilka pytań dotyczących warunków i procedury. Czy wykonanie takiego zabiegu w moim przypadku jest w ogóle możliwe, jeśli prawdopodobnie nie istnieją ku temu wskazania medyczne oraz nie posiadamy z partnerką potomstwa? Jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa zabiegu, w jakich warunkach i w obecności jakich specjalistów jest przeprowadzany? W dzieciństwie miałem przeprowadzony zabieg sprowadzenia do moszny jądra, które nie zstąpiło z jamy brzusznej. Jaki jest prawidłowy przebieg całej procedury - począwszy od badań poprzedzających zabieg do ostatnich badań po zabiegu potwierdzających jego ostateczną skuteczność? Proszę o wyszczególnienie wszelkich czynności wraz z kosztami oraz ewentualnymi adnotacjami o zalecanych przez Pana Doktora miejscach, w których można by te badania przeprowadzić. Czy to w jakiś sposób wpływa na możliwość lub skuteczność przeprowadzonego zabiegu?
Dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze kilka pytań. Jaki jest koszt przeprowadzenia zabiegu? Nie znalazłem tej informacji na Pańskiej stronie. Po jakim czasie od zabiegu można rozpocząć współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych ze strony partnerki? Rozumiem, że trzeba to potwierdzić badaniami morfologicznymi nasienia po 12 ejakulacji, ale czy jest jakiś dodatkowo zalecany okres czasu? Jaki jest orientacyjny koszt takich badań morfologicznych? Serdecznie dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie. Jacek T.
W korespondencji tej nasz Pacjent Jacek zadał tyle pytań, poruszył tyle problemów, że udzielenie dokładnych odpowiedzi, powoduje zamknięcie ebooka i co najwyżej poszerzenie własnej wiedzy o stronę www.wazektomia.com i wiele innych stron, prac naukowych wypowiedzi itp. Odpowiedź zebrałem w postaci zestawienia, jak poniżej:
Wiek 25 dyskusyjna sprawa.?! Otóż mieliśmy pacjenta w podobnym wieku z Pabianic, zadziornego sportowca. Było to 4 lata temu. Przyjechał na rozmowę. Wówczas ze względu na wiek odłożyłem termin zabiegu. Zaczęliśmy korespondować i telefonicznie i poprzez pocztę e-mailowa. Determinacja z jaką walczył o wykonanie wazektomii była zdumiewająca, dało się wyczuć w głosie zdenerwowanie na moje odkładanie terminu zabiegu. Minęło ok. 3 miesięcy naszej korespondencji. Ostatecznie napisałem do Niego list żeby opisał to wszystko jeszcze raz. I wówczas zaprosiłem Go na zabieg. Zabieg został wykonany, jest szczęśliwy na swój tylko sobie wiadomy sposób. Cały opis był znacznie dłuższy, ale jeden opis przewijał się w całej korespondencji, mianowicie na samo wspomnienie, że miałby mieć dziecko, dostawał silnych torsji(w innym miejscu e-booka szerzej opisane są decyzje). Jest to również ważna przyczyna osobistej decyzji. Po wielu latach, jeżeli sytuacja psychiczna i życiowa ulegnie zmianie, będzie mógł wykonać rewazektomię.
Nie mam dzieci. W większości krajów ograniczenie wiekowe nie jest brane pod uwagę, rzecz jasna jeżeli przyjdzie osiemnastolatek to zapewne wskazana będzie konsultacja psychologiczna, czy nawet psychiatryczna i kilku latach można wrócić do rozmowy. 21 lat od tego wieku możemy rozmawiać o wazektomii!
Moja partnerka jest tego samego zdania. Ten problem jest całkowicie otwarty, ponieważ dzisiaj jest ta partnerka, za rok może być inna. W tym okresie jest to wspólna decyzja, widocznie taka para dobrała się w „garncu maku”. Jakie rozwiązanie po latach, jeżeli zaistnieje taka potrzeba? Rewazektomia lub wcześniejsze oddanie nasienia do Banku Nasienia.
Jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa zabiegu, w jakich warunkach i w obecności jakich specjalistów jest przeprowadzany? Bardzo zasadnicze i ważne pytanie. Jak studiuje się literaturę naukową, lub przegląda się kliniki na świecie, które między innymi wykonują wazektomię, to można często tam natknąć się dosłownie na takie samo pytanie jakie zadał Pan Jacek. „Zanim do nas przyjedziesz sprawdź nas”, tak odpowiadają..W Polsce mamy z tym problem, bo jak potwierdzę słuszną decyzję Pacjenta, że chce pojechać do Ośrodka w Toruniu, to wiem, że włos mu z głowy nie spadnie i będzie z tego bardzo zadowolony. Do Wilanowa również zapraszam, przyjedź, porozmawiaj, dotknij, jeżeli Ci się spodoba wracaj, jeżeli nie to pojedź do Torunia, Berlina, Koponhagi, jesteśmy w środku UE i mamy wszelkie możliwości, zapomniałem o Szwajcarii.
W dzieciństwie miałem przeprowadzony zabieg sprowadzenia jądra do moszny. To zdanie w wywiadzie zdrowotnym jest pretekstem do zaproszenia pacjenta na wcześniejszą wizytę, zbadania przebiegu nasieniowodu, porozmawiania i zaplanowania zabiegu lub wręcz odłożenia ad acta.
Należy wykonać podstawowe badania: morfologia krwi, Wr, Hbs, i Mocz b.o. Po odebraniu wyników badań umawiamy się na termin zabiegu Przed przyjazdem na zabieg należy wykonać „małego fryzjera”, najczęściej jest to największy problem, należy uważać żeby Dużego nie obciąć.
Gdy mija doba od dnia zabiegu telefonujemy do siebie i rozmawiamy o tym jak przebiegała podróż, jak spanie, czy były jakieś dolegliwości?
Wycinek nasieniowodu wysyłamy do Zakładu Histopatologicznego, celem zbadania czy wycięta tkanka jest nasieniowodem Po 8 tygodniach(i po 12) wykonujemy u siebie w miejscu zamieszkania w laboratorium, morfologię nasienia na obecność plemników, dokładniej mówiąc na nieobecność plemników. Powtarzamy to badania po 12 tygodniach od dnia zabiegu, nie musi to być taka dokładność
Badania wstępne to koszt ok. 45-60 zł w zależności od laboratorium Morfologii nasienia na obecność plemników to koszty ok. 40 zł. Za badanie hist-pat, my płacimy, koszt w ramach wazektomii Badania te najlepiej jest wykonać we własnym zaprzyjaźnionym laboratorium
Jaki jest koszt zabiegu? To pytanie czasami stawiane jest na pierwszym miejscu i słusznie. Jeżeli analizuje się nowe przedsięwzięcie to sprawy finansowe muszą być wzięte pod uwagę. Koszty w Warszawie to 2099zł, ale indywidualne negocjacje mile widziane.
Po jakim czasie od zabiegu można rozpocząć współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych ze strony partnerki? Nasze zalecenia to 7 dni delikatnego celibatu. Ale nasze zalecenia są przestrzegane najczęściej tylko do czasu przyjazdu do domu. Jeden z naszych sympatycznych pacjentów w ciągu 5 dni po zabiegu wykonał 27 ejakulacji, to rekord w UE. Kiedy zapytałem go, jak długo chce pożyć odpowiedział mi: „panie doktorze ja już taki jestem”. Od dawna utarło się, że te pierwsze dwa cykle do czasu kontroli obecności plemników w ejakulacie zaleca się antykoncepcję w dni płodne u partnerki. Jest to jeden z przykładów korespondencji z Pacjentem przez Internet. Dochodzą do tego rozmowy telefoniczne. Jeżeli pacjent może pozwolić sobie na przyjazd i rozmowę przed zabiegiem to przy filiżance kawy rozmawiamy o wielu innych sprawach, dobrze jest odrobinę zaprzyjaźnić się.