Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest wystąpienie ciąży pozamacicznej. Każda kobieta dojrzała powinna znać ogólne objawy ciąży pozamacicznej. Innym „powikłaniem” jest urodzenie zdrowego dziecka po przeprowadzonej salpingektomii. Wazektomia jest bezpieczniejsza, łatwiejsza do wykonania, oraz nieco bardziej wiarygodna niż podwiązanie jajowodów – salpingektomia- ale proces podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie statystyki medycznej nie jest zalecany.
Bardzo często trudno jest w tym okresie odróżnić ciążę wewnątrzmaciczną od pozamacicznej. Test ciążowy w jednym i drugim przypadku jest dodatni. Brak miesiączki, może być bardziej skąpa miesiączka.
Pierwszym objawem pojawiającym się po około 6-8 tygodniach od ostatniej miesiączki, kiedy jajo płodowe zaczyna obumierać jest krwawienie czasem plamienie z macicy z towarzyszącym jednostronnym bólem w podbrzuszu po tej stronie po której doszło do zagnieżdżenia jaja płodowego w jajowodzie. Często jednak pęknięcie jajowodu nie jest poprzedzone krwawieniem, natomiast rzadko stwierdza się brak krwawienia przed poronieniem trąbkowym. Wizyta u lekarza konieczna!!!
Poronienie trąbkowe w wyniku którego dochodzi do krwawienia z jajowodu charakteryzuje się bólem po stronie jednych przydatków oraz w okolicy odbytu i podczas oddawania gazów. Często dochodzi do wielokrotnych nagłych osłabnięć w wyniku podrażnienia otrzewnej wypływającą krwią, twarz jest blada, następuje przyspieszenie tętna a w badaniu ginekologicznym stwierdza się krwiak jajowodu ( haematosapinx) krwiak okołojajowodowy (haematoma peritubariale, lub krwiak zamaciczny ( haematoma retrouterinum). W przypadku pęknięcia jajowodu dochodzi do nagłego, niespodziewanego napadu bólu z rozwijającym się wstrząsem (bladość, słabe tętno, trudności w oddychaniu, zimny pot, bolesny brzuch). Wstrząs, który jest stanem zagrożenia życia jest spowodowany nagłym wypełnieniem jamy brzusznej dużą ilością krwi. Szybki transport do szpitala!!! (http://mediweb.pl/womens/wyswietl_vad.php?id=643)
Ciąża pozamaciczna (graviditas ectopica, garviditas extrauterina) inaczej nazywana ciążą ekotopową, jest każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy. Najczęstszą postacią jest ciąża rozwijająca się w jajowodzie (około 99%), rzadziej miejscem zagnieżdżania może być jajnik oraz inne narządy jamy brzusznej lub obszar szyjki macicy. Ciąża ektopowa występuje najczęściej u kobiet między 26 a 30 rokiem życia. Przyjmuje się, że na każde 100 porodów występuje 1 ciąża ektopowa.
Około 8-12 kobiet umiera na 100 000 przeprowadzonych salpingektomii w krajach rozwijających. Najczęstsze przyczyny powikłań to: przyczyny anestezjologiczne, uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych, zakażenia. "W celu poprawy bezpieczeństwa, należy położyć nacisk na znieczulenie miejscowe, w poszczególnych przypadkach, zamiast znieczulenia ogólnego", mówi dr David Sokal z FHI(Family Health International http://www.fhi.org/)który przeanalizował wyniki badań „sterylizacji ‘’ w szerokim zakresie. "Znieczulenie minimalizuje możliwość powikłań." Jednak znieczulenie ogólne nie jest odpowiednie dla wszystkich kobiet. Niektóre kobiety są uczulone na środki miejscowo znieczulające, a kobiety otyłe zwykle wymagają znieczulenia ogólnego, ponieważ operacja jest technicznie trudniejsza do wykonania. Ostatnio najczęściej stosuje się bezpieczniejszą technikę bipolarnej koagulacji jajowodów.
Ciekawym doniesieniem okazało się jedno z badań które analizowało 396 000 kobiet po przeprowadzonej salpingektomii. Okazało się że w tej grupie ryzyko wystąpienia raka jajnika było mniejsze o 30%.
Większość międzynarodowych organizacji planowania rodziny przeciwstawiają się regulacjom, które zabraniają salpingektomii u kobiet poniżej pewnego wieku lub z mniej niż określoną liczbę dzieci. "Mimo, że para może być w młodym wieku nie ma znaczenia, czy decyzja jest prawidłowa w ich przypadku", mówi dr Marta Durand-Carbajal z Nacional Instituto de la Nutricia n ³ Salvador Zubirà ¡n w Mexico City, która dokonała salpingektomii i analizowała retrospektywnie zachowania co do właściwej decyzji i ewentualnego żalu po latach. "To nie wiek, jest istotny a osobiście podjęta decyzja”. Niezależnie od ilości wizyt, konsultacji w ostatecznym rozrachunku liczy się własna decyzja. Omawiając problem salpingektomii (podobnie jak i wazektomii) można natknąć się na wiele nieporozumień i mitów. Niektóre kobiety obawiają się, że po salpingektomii będą mniej kobiece, przytyją, zmniejszy się libido. Należy wiec wyjaśnić, że wyżej wymienione obawy nie mają miejsca, a relacje z partnerem poprawiają się nawet do 80%. "Wiele kobiet myśli, że przyroście masy ciała", mówi dr Kamal Hazari, zastępca dyrektora w Instytucie Badań Rozrodu w Bombaju, Indie, który analizował medycznych następstwa salpingektomii u kobiet. "Ponieważ analizowałem salpingektomię od początku lata 30-ych mogę stwierdzić że przybiera na wadze i tak , ponieważ jest to częścią starzenia się a nie procedury. Inne nieporozumienia to, że dojrzałe jajeczka gromadzą się w organizmie, lub że jajowody łatwo ulegają ponownej drożności. Inne pytania dotyczące salpigektomii dotyczą stanu zdrowia po salpingektomii i wynikają z dyskusji naukowych. Niektórzy naukowcy uważają, że u kobiet z salpingektomią istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości miesiączkowania, czasem określane jako "zespół po salpingektomii”. Ale najnowsze badania nie potwierdziły żadnej różnicy w zaburzeniach miesiączkowania w grupie z salpingektomią i bez.