Szanowni Państwo. Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała w 2010r. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Środki ostrożności przy częstej zmianie partnerów
Niektórzy uprawiają aktywny i urozmaicony seks. Współżycie z wieloma partnerami niesie jednak pewne zagrożenia dla zdrowia, a prognozy przewidywane na najbliższe lata nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Największym ryzykiem jest możliwość zarażenia się jedną z chorób przenoszonych przez kontakty seksualne, w tym stosunek dopochwowy, analny*) i oralizm**).
Z chorób przenoszonych drogą płciową należałoby wymienić: rzęsistkowicę pochwy, rzeżączkę, nieswoistą infekcję narządów płciowych spowodowanych przez chlamydię***) , opryszczkę narządów płciowych, kiłę, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz AIDS. AIDS jest chorobą najgroźniejszą z wymienionych, bo najczęściej nieuleczalną.
*) Stosunek analny polega na wprowadzeniu członka do odbytu.
**) rminem „oralizm” określa się pieszczoty seksualne narządów płciowych za pomocą ust i języka.
***) Chlamydia jest to choroba wywoływana przez drobnoustrój z rodzaju drożdżopodobnych grzybów. Może on być przyczyną zapalenia pochwy i szyjki macicy, jak też nie rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej i jajowodów.
Istnieją pewne dane epidemiologiczne sugerujące, że kobiety, które życie seksualne rozpoczęły wcześnie i często zmieniają partnerów, są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Podejrzewa się bowiem, że raka szyjki macicy wywołują wirusy, które mogą być przenoszone drogą płciową(obecnie jest to już pewne).
Przy częstej zmianie partnerów należałoby podjąć następujące środki ostrożności:
zachęcić partnera do stosowania prezerwatywy, co zapobiega infekcji wirusowej i ochrania szyjkę macicy
stosować kapturek naszyjkowy, który również obniża możliwość zakażenia
dbać o regularne okresowe badania cytologiczne
częściej stosować dopochwowe środki antykoncepcyjne w postaci tabletek, pianek, żeli
zwrócić się natychmiast do lekarza, jeśli wystąpią objawy, takie jak: nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub owrzodzenia okolic narządów płciowych; porada lekarska dla kobiety jest również niezbędna, jeśli u partnera występują podobne objawy.
Medyczne przeciwwskazania do zajścia w ciążę.
Wymienione poniżej choroby, które z punktu widzenia medycznego stanowią wskazanie do zapobiegania ciąży lub jej przerwania*) nie są podzielone na bezwzględne i względne, gdyż wysoki poziom praktyki medycznej umożliwia obecnie udzielenie kobiecie ciężarnej wysoko specjalistycznej pomocy w utrzymaniu ciąży, jeśli chce ona urodzić dziecko za wszelką cenę. Należy zawsze pamiętać, że jeśli kobieta zajdzie w ciążę mimo współistnienia ciężkiej choroby i nie zdecyduje się na jej usunięcie, zadaniem lekarza jest dołożenie wszelkich starań, by przeprowadzić ją przez poszczególne okresy ciąży przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny, z myślą o zachowaniu jej zdrowia i życia.