„Bo chociaż wazektomia to postępowanie przeprowadzone u Mężczyzn to decyzja do zabiegu wazektomii prawie w całości dotyczy par heteroseksualnych nie planujących więcej potomstwa. Podwiązanie jajowodów może być bardziej odpowiednim tematem, lecz wiedza Kobiet na temat wazektomii jest w dalszym ciągu niewielka, a zablokowanie nasieniowodów jest znacznie prostsze niż jajowodów ze znacznie mniejszą liczba powikłań. Część kobiet podejmuje decyzje we własnym imieniu żąda wykonania podwiązania jajowodów, w przypadku braku zgody swojego partnera. Wyrażają w ten sposób swoje zdanie i decyzję o swoim losie co do płodności, a nie siedzenia w złotej klatce i rodzenia kolejnego dziecka. Mówią dosyć a być może chodzi też o przyszłą zamianę partnera.
Trudno jest uzyskać dokładną liczbę wazektomii wykonanych w USA, ponieważ wiele zabiegów odbywa się w prywatnych klinikach. Jednak, Departament Zdrowia i Usług Społecznych opublikował raport w 2005 roku na najbardziej powszechnie stosowanych metod kontroli urodzeń podstawowej, wymieniając cztery najlepsze metody jak: doustne środki antykoncepcyjne (28%), zablokowanie jajowodu(salpingektomia23%), prezerwatywa (17%) i wazektomii(16%)]. Z metod antykoncepcyjnych stosowanych w naszym Kraju, jedynie % stosowania prezerwatywy można by porównać do powyższych danych.
Wg. danych pochodzących z badań prowadzonych przez lekarzy, wybór metody antykoncepcji mikrochirurgicznej sugeruje ze wybór metody można podzielić między mężczyznami i kobietami, lecz o 50% jest większa liczba kobiet poszukujących możliwości wykonania salpingektomii niż u mężczyzn wazektomii biorąc nawet pod uwagę bezpieczeństwo, złożoność i niezawodność tych procedur.
Po pierwsze nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku zgonu po wazektomii. Przy tej okazji watro przypomnieć fakt, że w USA umiera rocznie od 10 do 15 kobiet w trakcie podwiązania jajowodów(salpingektomia). To ryzyko śmierci związane jest z faktem, że salpingektomia wymaga zaplecza sali operacyjnej gdzie pacjentka operowana jest w znieczuleniu ogólnym i powikłania mogą być spowodowane z powodów anestezjologicznych (zatrzymanie akcji serca) jak też możliwości uszkodzenia naczyń brzusznych, jako ze zabieg wykonywany jest za pomocą laparoskopu operacyjnego. U niewielkiego odsetka mężczyzn ( 2%) utrzymuje się tzw. zespół bólowy związany z zabiegiem trwający do 14 dni a nawet dłużej. Może to być wynikiem podrażnienia nerwu biegnącego wzdłuż nasieniowodu w kierunku jądra, przez założony szew, lub klips tytanowy, bolesnego wzrostu ciśnienia po ejakulacji, lub wykonania całej procedury zbyt blisko najądrza. W piśmiennictwie medycznym spotyka się doniesienia o możliwości zwiększonego wystąpienia raka prostaty. Zrewidowane dane nie potwierdziły tych doniesień. Rak prostaty występuje u mężczyzn w USA zaraz po raku płuc natomiast rak jąder tylko w 1%. Mężczyźni po wazektomii częściej sprawdzają miejsca po wykonanej wazektomii, badają jadra jak też nauczeni są kontroli PSA(marker prostaty) po 40 roku życia. Stąd też wykrycie nowotworu w tej grupie jest częstsze niż w grupie bez wazektomii, a tym samym i skuteczniejsze wyleczenie w związku z wczesnym wykryciem początku choroby. Nieznaczne ograniczenie aktywności fizycznej po wykonanej wazektomii to zaledwie trzy dni, natomiast po salpingotomii wymaga to ograniczenia aktywności fizycznej do 7 dni.
„No scalpel”, czyli bez scalpela. „No Needle”, czyli bez igieł do znieczulenia. Wazektomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, bez nakłucia a rozwarstwienie powierzchni skóry nie wykonuje się skalpelem a specjalnymi zakrzywionymi kleszczykami. Popularne określenie w strefie anglojęzycznej to „No scalpel, No Needle, „NSV – No scalpel vasectomy- wazektomia bez scalpela”. Po uwidocznieniu i wyizolowaniu nasieniowodu wycinek nasieniowodu jest pobierany do badania histopatologicznego, celem sprawdzenia czy pobrana tkanka rzeczywiście jest nasieniowodem. Drugie bardzo ważne badanie kontrolne to badanie nasienia pod względem obecności plemników. Badanie to wykonujemy w 8 i 12 tygodniu od dnia zabiegu. Na dwa końce nasieniowodu zakłada się szwy chirurgiczne lub zaciski tytanowe. Taką samą procedurę powtarza się po stronie drugiego nasieniowodu. Na rozwarstwione miejsca nie zakłada się szwów nie są wymagane i konieczne. Po trzech dniach nie ma śladu po zabiegu. Po przyjeździe do domu zalecamy prysznic, zdjęcie małego opatrunku, wysuszenie okolicy zabiegu ręcznikiem, następnie zakładamy uroczysty strój i udajemy się na uroczystą kolację ze swoją Partnerką, ponieważ tego wieczoru jest szczególny pretekst do wspólnej kolacji i wypicia lampki szampana. Powodzenia!
Zabieg trwa od 15 do 30 minut a zależy to od warunków anatomicznych, a najczęściej od nadwagi.
Promowanie wazektomii jako metody bezpieczniejszej jest łatwiejsze niż podwiązanie jajowodów chociaż alternatywę wazektomii spostrzega się w znacznie szerszym aspekcie społecznym niż tylko jako wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego. Od wczesnego dzieciństwa chłopcy są świadomi swoich narządów płciowych. Mówi się im że ich penis i jądra są tym, co sprawia, że chłopiec staje się mężczyzną. Ich brylanty(w wielu miejscach używam własnego określenia brylanty mając na uwadze jadra u mężczyzn) są w centrum ich męskości. Zdarza się, że wspomniane brylanty ulegają urazom chociażby w czasie gry w piłkę nożną . Jest to bardzo bolesny uraz. Więc samo wspomnienie, na obecność „ostrego” narzędzia w tej okolicy stwarza nieznacznego rodzaju stres. Dodatkowo powtarzane od 60 lat słowo „sterylizacja”, czyli usunięcie gonad jest dość blisko obawy przed skalpelem. Nie ma ani skalpela, ani usuwania gonad, brylanty pozostają na swoim miejscu a sama wazektomia w porównaniu do urazu pędzącą piłką, jest swoistego rodzaju pieszczotami jak mówią sami pacjenci.
Jesteśmy różne jak mówi sama Cahetrine. Osiągając dorosłość, jesteśmy przyzwyczajone do badania i rygorów postępowania, jakie wynikają z cyklu biologicznego kobiety. Jesteśmy poddawane wielu badaniom przez wykwalifikowanych specjalistów a ich liczba jest prawie nieskończona. A to pierwsza miesiączka, zaburzenia hormonalne, nieregularne cykle, pierwsze badania cytologiczne, badanie ginekologiczne, stany zapalne, leczenie, posiewy mikrobiologiczne, depilacja-golenie, niespodziewane poronienia, leczenie nadżerek, płodność , niepłodność ciąża, poród...Przez cały ten cykl wystawiamy nasze pochwy na aktywności seksualne mężczyzn.. To nie jest „katar, kaszel, boląca ósemka, ból gardła i ból głowy”i wizyta u lekarza rodzinnego.. Wszelkie funkcje seksualne są istotnym problemem dla ludzi, szczególnie dla mężczyzn, dlatego uzasadnionym wydaje się lęk przed wazektomią i rozmyślaniami nad tym jak wpłynie to na ich męskość, sprawność seksualną, w tym ejakulację, objętość spermy. U mężczyzn, którzy nie mieli wazektomii, ejakulat zawiera plemniki produkowane przez jądra, płyn nasienny pochodzący z pęcherzyków nasiennych i gruczołu prostaty. Po wykonaniu wazektomii plemniki są dalej uwalniane, lecz są wtórnie resorbowane. Po wazektomii zmiana objętości ejakulatu nie jest zauważana, kolor, spójność, orgazm, intensywność pozostają niezmienione. Znieczulenie stosowane podczas procedury wazektomii samo w sobie nie jest bolesne. W trakciekiedy głowica specjalnego aparatu do znieczuleń jest lekko przystawiana do powierzchni skóry, czuje się lekkie uderzenie, porównujemy to do pstryknięcia z gumki recepturki. Próg bólowy jest inny u każdego z nas. Niektórzy mężczyźni odczuwają łagodne dolegliwości bólowe trwające do trzech dni, bez konieczności przyjmowania środków przeciwbólowych.