Czy skuteczność antykoncepcyjna jest natychmiastowa?
Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Czy skuteczność antykoncepcyjna jest natychmiastowa?
Odp.: Nie. Po wazektomii zalecana jest ostrożność w czasie dwóch pierwszych cykli partnerki. Bezpośrednio po wazektomii obserwuje się nieznaczną ilość plemników w spermie. Musi minąć bowiem pewien czas, żeby nasienie było wolne od plemników. Po 60 dniach (8 tygodniach) zalecane jest wykonane morfologii nasienia. Drugie badanie (po 12 tygodniach) morfologii nasienia nie jest konieczne, jeżeli w pierwszym badaniu nie stwierdzono plemników. Niektórzy z naszych pacjentów wykonują kolejne badania np. po roku celem zaspokojenia własnej ciekawości.
Ostateczny rezultat, gdzie nie stwierdza się obecności plemników, głównie zależy od procedury samego zabiegu, doświadczenia operatora. W naszym materiale można też spotkać takie dane, jak: po 5 dniach od wykonania wazektomii, 27 ejakulacji – wynik zerowy, po 3 tygodniach przy ejakulacjach co drugi dzień – wynik zero, podobnie po 5–6 tygodniach, w zależności od niecierpliwości danego pacjenta.
Przed pobraniem należy zawsze uprzedzić laboratorium, że nie jest to nasienie do badania in vitro, tylko kontrola po wykonanej wazektomii. Upraszcza to całą procedurę i często jest wtedy trzykrotnie niższa opłata. Można kupić małe plastikowe naczyńko w aptece i zanieść nasienie do najbliższego laboratorium. Jeżeli w pierwszym badaniu zdecydowanie nie wykryto żadnego żywego plemnika i w poszczególnych rubrykach formularza laboratoryjnego są miejsca wolne lub zero, to nie żądamy drugiego badania w 12 tygodniu.
Poniżej jest przykład uproszczonego badania wykonanego w jednym z laboratoriów. Wynik, gdzie nie podano liczby koncentracji plemników, jest dla pacjenta bardzo pozytywna wiadomością. Najczęściej jest tak, że pacjent po zeskanowaniu dokumentu i przesłaniu do lekarza operującego, prosi o ostateczną interpretację. Czasami zdarza się, że pacjent jest bardzo zmartwiony wynikiem badania. Mianowicie odczytuje wartości referencyjne w jednym ml sześciennym lub zamartwia się koncentracją komórek okrągłych. Tego typu wątpliwości wyjaśniane są korespondencyjnie.