Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Prawa klienta i potrzeby usługodawcy
Na podstawie publikacji: Poradnictwo medyczne i świadczenia usług. Przewodnik dla świadczących usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcji [2004: 17–22]
Celem programów z zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego jest podnoszenie jakości życia kobiet, mężczyzn i młodzieży. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie usługi, z których korzysta klient powinny być świadczone ze stałą, wysoką jakością oraz odzwierciedlać powyższą ideę.
Od późnych lat osiemdziesiątych zaczęto zwracać uwagę na jakość usług oraz jej znaczenie dla satysfakcji klientów, oraz zwiększenia ich potrzeb i akceptacji w stosunku do usług w zakresie zdrowia seksualnego i planowania rodziny.
Wysoka jakość usług zapewnia klientom warunki do dokonywania świadomych indywidualnych i planowych decyzji w zakresie ich zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Od kiedy dostęp do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz planowania rodziny został uznany za prawo każdej osoby i pary, jakość usług może być rozumiana jako prawo klienta. Rozszerza to znacznie terminu klient z osoby pragnącej skorzystać z danych usług na każdego członka społeczności, który potrzebuje danych usług, w tym antykoncepcyjnych.
Klient powinien być w centrum działań w zakresie zdrowia seksualnego i planowania rodziny. Takie podejście oznacza, że usługodawca powinien być świadomy potrzeb klienta i powinien umieć je zaspokoić i uszanować.
Zebranie ich, zarówno praw klienta, jak i potrzeb usługodawcy, tworzy fundament jakości usług w tym zakresie.
Prawo jednostek i par do wolnej decyzji o liczbie lub nieposiadaniu dzieci zostało ustanowione przez społeczność międzynarodową wiele lat temu. Deklaracja Praw Człowieka uchwalona w Teheranie w roku 1968 stanowi, że „Rodzice mają podstawowe prawo do wolnego określenia i odpowiedzialności w zakresie liczby lub nieposiadania dzieci”.
W roku 1994 podczas Międzynarodowej Konferencji na rzecz Ludności i Rozwoju (ICPD – ang. International Conference on Population and Development) wzmocniono wyraz tego prawa nadając mu brzmienie „Prawo kobiet i mężczyzn do informacji, dostępu i wyboru bezpiecznych, skutecznych dostępnych i akceptowalnych usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” [UNFPA 1995 ].