Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Podsumowanie
Komentarz dotyczący odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Tak najczęściej korespondujemy. Nie ma praktycznie rozmowy, w której nie byłyby zawarte pytania w stylu:
czy boli?
jak długo mam się oszczędzać?
czy mogę bezpośrednio wracać samochodem?
czy przyjechać z kierowcą?
jakie mogą być powikłania?
kiedy mogę rozpocząć uprawianie seksu?
czy mam brać zwolnienie z pracy?
czy dokumentacja jest dobrze chroniona, bo w razie kontroli z naszej parafii, żeby pan doktor zniszczył wszelkie moje dane...
kiedy mam wykonać badania na obecność plemników w nasieniu???
W czasie zabiegu nic nie boli, po... czasami, można wziąć tabletkę np.: pyralginę, nic się nie oszczędzać, ale przez kolejne trzy dni zachowywać się dostojnie i ostrożnie, samochodem można samodzielnie wracać do domu jak najbardziej, z powikłań może być nieznaczne pobolewanie, obrzęk czy zasinienie, wówczas o każdej takiej dolegliwości proszę nas powiadamiać lub jeżeli to możliwe, proszę o przyjazd do gabinetu (jeden z pacjentów z Poznania za bóle w tej okolicy po zabiegu nieźle nas „opieprzył” na forum internetowym, ale wszystko zakończyło się sukcesem). Nasze wskazania co do czasu uprawiania seksu mają się nijak do rzeczywistości, ponieważ pacjenci i tak nie słuchają zaleceń, niektórzy z nich rozpoczynają trening jeszcze tego samego dnia, zwolnienie z pracy nie jest potrzebne, dokumentacja niezależnie od parafii nikomu bez zgody nie może być udostępniona (takie były prośby, włącznie z prośbą o zniszczenie dokumentacji), proszę się o to nie martwić, badania wykonujemy dwa razy w 8 i 12 tygodniu po zabiegu...
Rzecz jasna tych pytań i odpowiedzi jest nieco więcej, ale te najważniejsze wyglądają podobnie niezależnie od szerokości geograficznej...
Dwie ważne uwagi!
Poprzednio zalecaliśmy wykonanie badania morfologii nasienia po 12–16 ejakulacjach. Nie zdało to egzaminu, bo jak praktyka wykazuje, to 25 ejakulacji można osiągnąć w 5 dni. Obecne zalecenia to: badanie morfologii nasienia należy wykonać po 8 i 12 tygodniach. Dlatego, do czasu otrzymania wyniku badań, należy zachować względną ostrożność i zastosować jedną z metod antykoncepcji, szczególnie w okolicach dni płodnych partnerki.
Wazektomia nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli potencjalnie taka możliwość istnieje, to Ty i Twój partner nadal potrzebujecie zabezpieczenia, chociażby przez zastosowanie prezerwatywy.
Co dzieje się po wazektomii?
Po wazektomii należy wrócić jak najszybciej do codziennych zajęć i obowiązków.
Jedyna różnica to, że w nasieniu–ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie, oprócz nieobecności plemników. Niektórzy autorzy oceniają, że objętość ejakulatu może zmniejszyć się do 2–4%, co nie może zostać zauważone. Kolor, zapach i spójność ejakulatu nie zmieniają się.
Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilość hormonów, nie zmienia się głos ani nie rośnie nadmiernie zarost.
Nadal jądra wytwarzają plemniki, które nie opuszczają ciała. Niewykorzystane plemniki są po prostu resorbowane przez organizm, jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np. przy celibacie.
Zapamiętaj!
Przed wazektomią dobrze jest przeprowadzić rozmowę z żoną/partnerką (obecnie żona to również partnerka) i jeżeli to możliwe z lekarzem, osobiście lub drogą e-mailową czy telefonicznie.
Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego.
Procedura tylko eliminuje możliwość zajścia w ciążę aktualnej partnerki życiowej.
Antykoncepcja nie jest w 100% natychmiastowa: wykazane jest zachowanie ostrożności przez pierwsze dwa cykle.
Wazektomia nie stanowi żadnej ochrony przed chorobami przenoszonych drogą płciową.
Organizm w dalszym ciągu wytwarza męskie hormony.
Cechy męskie pozostają takie jak przed wazektomia (barwa głosu, śpiew, zarost).