Promocja świąteczna: zabiegi w dniach 23,27,29,30 grudnia 2024 w obniżonej cenie: 2199zł (2399zł). Szczegóły
Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Aspekty immunologiczne
Po wazektomii nadal w jądrach produkowane są plemniki. Następnie są resorbowane przez organizm. Zwykle zawartość spermy nie styka się z komórkami układu odpornościowego, a więc nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej. Jednak u niektórych mężczyzn reakcja immunologiczna na spermę się pojawia. Rekcje immunologiczne mogą doprowadzić zarówno do wystąpienia takich chorób, jak: reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńczej cukrzycy, stwardnienia rozsianego, jak i przyczynić się do późniejszego rozwoju miażdżycy i powikłań z tym związanych.
Badania wykonane przez HSAM (Homeland Security Acquisition Manual) nie potwierdziły wystąpienia tych chorób. Obecne dowody wskazują też, że reakcje immunologiczne nie powodują żadnych ogólnych zaburzeń w organizmie.
Tematyce występowania i znaczenia przeciwciał przeciwplemnikowych po zabiegu wazektomii poświęcono w nauce nieliczne pozycje. Większość przeprowadzonych badań dokonano metodami, które wyszły już z użycia. Przeciwciała przeciwplemnikowe rzadko były obecne przed zabiegiem wazektomii, zaś po zabiegu wazektomii zaobserwowano w różnych badaniach aglutyninę w nasieniu i/lub mobilizujące się przeciwciała w osoczu. Niektóre z tych badań powiązały tę obecność z ciążą powstałą po rewazektomii. Jedno z badań wykazało obecność przeciwciał przeciwplemnikowych u 4% mężczyzn po wazektomii i obecność aglutyniny w nasieniu u 10 z 29 mężczyzn po rewazektomii. Inne badanie opisuje przypadki zajścia w ciążę u 11 z 13 partnerek mężczyzn, u których po wazektomii nie stwierdzono obecności aglutyniny w nasieniu, i u 1 z 7 partnerek mężczyzn, u których obecność aglutyniny w nasieniu stwierdzono. Inne badanie donosi o braku różnic co do poziomu aglutyniny czy obecności mobilizujących się plemników w grupie liczącej 17 mężczyzn rok po rewazektomii, których partnerki zaszły w ciążę, oraz 18 mężczyzn, których partnerki w ciążę jeszcze nie zaszły. Naukowcy prowadzący to badanie zaobserwowali niski poziom aglutyniny i mobilizujących się przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu u 5 z 25 mężczyzn rok po rewazektomii; 1 z tych 5 mężczyzn zapłodnił partnerkę. Istnieją tylko nieliczne badania poświęcone wpływowi przeciwciał przeciwplemnikowych na współczynnik ciąż po rewazektomii. Nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ w odnotowanych przypadkach mają przeciwciała przeciwplemnikowe na problemy z płodnością.
Żadne z badań nie dowiodło związku przyczynowo-skutkowego między obecnością przeciwciał przeciwplemnikowych a problemami z płodnością, odnotowano za to, że w przeprowadzanych badaniach istnieje wiele nieścisłości, bada się zróżnicowane próby reprezentatywne i stosowane są różne metody badawcze. Przyjmuje się, że problemy z płodnością spowodowane przeciwciałami przeciwplemnikowymi są po wazektomii rzadkie, a potencjalna obecność tych przeciwciał po rewazektomii nie powinna stanowić czynnika zniechęcającego do decyzji o podejściu do zabiegu rewazektomii [Adourian i in. 1993: 368; Goldacre i in. 2007: 1273; Lee i in. 2009: 264].