Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Badania kontrolne
Drugie bardzo ważne badanie kontrolne to badanie nasienia pod względem obecności plemników. Badanie to wykonujemy w 8 i 12 tygodniu od dnia zabiegu.
Jak powinno ostatecznie wyglądać badanie nasienia na obecność plemników w 8 tygodniu, licząc od dnia wykonania wazektomii?
Fot. 1.2. Przykład badania, na jakie oczekuje każdy pacjent po wazektomii
Ilość plemników w 1 ml… nie znaleziono. Jeżeli taki jest rezultat badania, to czy należy wykonać ponowne badanie w 12 tygodniu? My nie zalecamy ponownego badania, natomiast wielu operujących tak. Niektórzy z naszych pacjentów dla swojej ciekawości wykonują badanie np. po 6 miesiącach lub po roku. Upewniają się, czy przypadkiem nie doszło samoistnie do ponownej rekanalizacji czyli udrożnienia nasieniowodów. W ciągu 9 lat nie mieliśmy ani jednego przypadku samoistnego udrożnienia nasieniowodów.
W tych ośrodkach medycznych, które wykonują wazektomię na terenie UE, jest przyjęta następująca zasada. Jeżeli w otrzymanym wyniku badania, chociażby jak w tym przedstawionym poniżej, byłoby np. 750 tys. plemników w 1 ml dostarczonego nasienia do badania, to lekarz operujący informuje klienta, że wszystko jest dobrze, rezultat antykoncepcji jest osiągnięty. W naszym przypadku przyjęliśmy od początku dość rygorystyczną zasadę, mianowicie liczba plemników w 1 ml nasienia ma być na poziomie ZERO. Jeżeli tak nie jest w pierwszym badaniu, to wykonujemy drugie badanie w 12 tygodniu i jeżeli liczba plemników jest podobna, to wówczas zapraszamy pacjenta i wykonujemy korektę wazektomii. Jak dotychczas po korekcie wazektomii nasza populacja mężczyzn ma 100% antykoncepcję, ponieważ takie są założenia tej metody. Zdarza się, że pacjent/klient zapomina o wykonaniu tego badania.
Fot. 1.3. Przykład kolejnego badania ze znanej przychodni lekarskiej