Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Rewazektomia – odwrócenie wazektomii.
Rewazektomia (ang. vasovasostomy) to nic innego jak przywrócenie drożności nasieniowodów po uprzednio wykonanej wazektomii. Niezwykle rzadko może wystąpić tzw. tkanka bliznowata (ang. scar tissue), zwłóknienie tkanki łącznej po przebytej wazektomii – niezwykle rzadkie zjawisko i wówczas skuteczność zabiegu rewazektomii będzie mniejsza.
Szanse na poczęcie dziecka po rewazektomii są zależne od czasu przeprowadzonego zabiegu i jakości spermy. Systematycznie skuteczność operacji spada do 30% w 15 roku od czasu wykonania wazektomii. Niektóre ośrodki rewazektomii nie potwierdzają tych danych, notując 90% skuteczności.
Rys. 6.1. Zbliżane do siebie szwami chirurgicznymi końce nasieniowodów
Źródło: Costabile R.A., Howards S.S., Vasectomy Reversal: How it Works, dostępne w: http://www.medicine.virginia.edu/patient-care/special-services/vasectomyreversal/vasectomy-reversal-how-it-works/ [pobrano 13.11.2013].
Na rysunku powyżej widać – w wielokrotnym powiększeniu – końce nasieniowodów, które szwami chirurgicznymi zostaną zbliżone do siebie. Skuteczność rewazektomii podaje się w przedziale 30–85%, w zależności od autora badań. Te 30% dotyczy okresu powyżej 14 lat od czasu wykonania wazektomii.
Odwrócenie wazektomii jest bardziej znaczące niż operacja wazektomii i zazwyczaj ma pewne niewielkie dolegliwości. Pacjent będzie musiał unikać nadmiernego wysiłku, a stosunki są zakazane przez 6 tygodni. Inne dolegliwości to koszty w zakresie od 7 tys. do 22 tys. USD w zależności od liczby godzin przeprowadzonego zabiegu. W krajach UE do 6 tys. EU. W Polsce honorarium nie przekracza 5 tys. zł.
Lekarz może przepisać antybiotyki, ale one są opcjonalne i nie zawsze konieczne, ponieważ rzadkością jest, że wystąpi zakażenie. Jeśli ból się pojawia, doustne środki przeciwbólowe mogą być stosowane.
Analizę nasienia należy wykonać 8 tygodni od zabiegu rewazektomii lub do czasu uzyskania ciąży. Gdy koncentracja i ruchliwość plemników są w granicach normy, dalszą analizę należy przeprowadzać co 4–5 miesięcy, w ten sposób monitoruje się, czy nie doszło do wtórnej niedrożności nasieniowodów. W USA wykonuje się 5–7% rewazektomii, a główną przyczyną są rozwody, nowy partner lub śmierć partnera