Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Częstość występowania krwiaków i zakażeń
Kwestię współczynnika powikłań pooperacyjnych poruszają liczne badania przeprowadzone na próbach reprezentatywnych liczących do 500 pacjentów. Częstość występowania krwiaków i zakażeń oszacowano na 1 do 2%. Niższy współczynnik charakteryzuje zabiegi wykonane przez urologów, a nieco wyższy te przeprowadzane przez lekarzy rodzinnych i chirurgów. Zaobserwowano łagodne krwawienia do moszny powodujące niewielki obrzęk, cofające się po kilku dniach (1/400). Poważne krwawienie do moszny, wielkości nawet grejpfruta, zdarzają się niezwykle rzadko (1/1000) i wymagają chirurgicznego uwolnienia. Należy zaznaczyć, że badania te nie uwzględniają, jaką stosowano metodę zamknięcia nasieniowodu, a co za tym idzie, nie wiadomo, czy stosowana technika chirurgiczna miała znaczenie dla współczynnika powikłań. Ponieważ badania te były w dużej mierze badaniami obserwacyjnymi, przedstawione wyniki nie są zbyt dokładne. W naszej praktyce odnotowano trzykrotne wystąpienie krwiaków. W każdym z tych przypadków stosowano znieczulenie miejscowe za pomocą strzykawki i igły. Nie zdarzyły się nigdy przy stosowaniu specjalnej strzykawki automatycznej. Dwukrotnie uwolniono krwiaki w oddziałach chirurgicznych w miejscu zamieszkania pacjenta. W jednym przypadku objawy krwiaka ustąpiły przy leczeniu zachowawczym. Mimo tych powikłań uzyskano 100% skuteczność wazektomii. Należą się podziękowania urologom, którzy udzielili pomocy tym pacjentom. Obecnie współpracujemy z urologami i chirurgami w miejscowościach, gdzie wykonujemy wazektomię. Taka współpraca ma na celu łatwy kontakt pacjenta z konsultantem i nie słyszymy dodatkowych komentarzy.
Wywołane zakażeniem zaczerwienienie, obrzęk, ból, wysięk leukocytarny w miejscu rozwarstwienia skóry moszny (1/100) leczy się antybiotykiem, może również dotyczyć okolicy najądrza.