Promocja świąteczna: zabiegi w dniach 23,27,29,30 grudnia 2024 w obniżonej cenie: 2199zł (2399zł). Szczegóły
Pragniemy zwrócić uwagę, iż niniejsza publikacja powstała już kilka lat temu. Niektóre informacje mogły ulec zmianie. Po najbardziej aktualne dane zapraszamy na główną stronę wazektomia.com
Syndrom bólowy po wazektomii
Jest powikłaniem po zabiegu wazektomii, charakteryzuje się bólem występującym z nieznaną częstością. Zespół bólowy może być spowodowany przez wzrost ciśnienia w najądrzach, przewlekłe zapalenie, zwłóknienia, ziarniniaka spermy, podrażnienia nerwów przez szew i zrost, czy zmianę aktywności elektrycznej w nasieniowodzie. Ból po zabiegu może być też objawem zastoinowego zapalenia najądrza. Objawia się on wówczas, jako przewlekłe bóle jądra lub moszny, ból podczas stosunku, wytrysku lub wysiłku fizycznego, bólu w całości lub okolicy samego najądrza [Vasectomy Complications… 2011].
Natomiast I. Ahmed, S. Rasheed, C. White i N. Shaikh w badaniu retrospektywnym stwierdzili, że na 560 badanych mężczyzn przewlekłe dolegliwości bólowe trwające ponad trzy miesiące wystąpiły u 20 mężczyzn (3,5%). U 17 pacjentów podjęto próbę usunięcia nerwu, z czego u 13 uzyskano całkowite ustąpienie objawów [Ahmed i in. 1997: 269–270]. Podobne powikłania obserwowaliśmy w naszej populacji i to głównie po stosowaniu elektrokoagulacji w miejscach przeciętych nasieniowodów. Do tego zabiegu stosuje się specjalne elektrokoagulatory jednorazowego użytku. Od roku nie praktykujemy tej metody blokowania ujść przeciętych nasieniowodów. Natomiast stosujemy przecięcie samego nasieniowodu za pomocą elektrokoagulatora. Obecnie testujemy przecięcie wyizolowanego nasieniowodu za pomocą noża chirurgicznego, gdzie zastosowano ultradźwięki.
Dwukrotnie usunęliśmy przewlekle bolące miejsca z dobrze wyczuwalnymi miejscami po założeniu szwów i wycięciu nasieniowodów. Dolegliwości bólowe minęły i pacjenci wrócili do normalnej aktywności seksualnej, zapominając o wykonanej wazektomii.
Mechanizm bólowy. Obserwuje się wzrost ciśnienia w nasieniowodach w części dystalnej od strony najądrza po przeprowadzonej wazektomii [Choe, Kirkemo 1996: 1284–1286]. W przewodach odprowadzających kanalików nasiennych obserwuje się zwiększenie ich grubości i powierzchni [Jarvis, Dubbins 1989: 531–534]. A. Shafik opisuje przemijający „obrzęk najądrza” jako wzrost ciśnienia spowodowanego zablokowaniem nasieniowodu u połowy badanych pacjentów [Shafik 1996: 67–79].Gałązki włókien nerwowych mogą zostać częściowo uciśnięte w tkance włóknistej po przeprowadzonej wazektomii, powodując doznania bólowe. Ból ten może pojawić się w czasie stosunku i ejakulacji w trakcie podniecenia jako efekt czynności skurczowej otaczających włókien mięśniowych. Wiele mikrowłókien nerwowych biegnących równolegle do nasieniowodu może myć uciśnięte przez węzeł lub zacisk tytanowy założony w trakcie zabiegu wazektomii [Schmidt 1979: 179–181].